Curriculum Național Românesc

Liceul Internațional Baia Mare este o școală acreditată pentru ciclul primar prin Ordin de Ministru nr. 5070/26.08.2021 și autorizată pentru ciclul gimnazial prin Ordin de Ministru nr. 4673/31.07.2019.

Curriculum Liceului Internațional Baia Mare are ca principal obiectiv asigurarea accesului în mod egal la învățătură și oportunitarea de a dezvolta abilitățile elevului pe ambele linii de studiu. Ne ocupăm îndeaproape de progresul școlar al fiecărui elev.

Curriculumul studiat este gândit în așa fel încât orice absolvent să-și continue studiile atât în instituțiile de învățământ din România, cât și în școli internaționale.

Conținuturile programelor școlare pe baza cărora se planifică activitatea din Liceul Internațional Baia Mare sunt avizate de Ministerul Educației și sunt abordate într-o manieră modernă, prin tehnici de predare creative, inovatoare, interactive, centrate pe elev, cu ajutorul unor materiale şi mijloace didactice la standarde internaționale.

Programul unei zile în Liceul Internațional Baia Mare este o îmbinare ingenioasă a Curriculum Românesc cu Curriculum Cambridge, la care se adaugă activități de tip afterschool care cuprind : limbi străine, educație prin artă, teatru și artă oratorică,  muzică și mișcare, pian, știință, IT, noi tehnologii, tenis, ski, teme.

De aici se pot downloada competentele:

CLASA PREGĂTITOARE CLR

CLASA PREGĂTITOARE MEM