Creștem Grădinescu

Proiectul Creștem Grădinescu câștigat de școala noastră în 2019, finanțat de Kaufland România și susținut de Institutul de Permacultură din România are scopul de a crea grădini urbane comunitare în interiorul școlilor.

Proiectul a promovat de la debutul său cultivarea unei atitudini conștiente, constructive față de mediu, astfel că, prin fiecare activitate desfășurată s-a marșat pe practici sănătoase în raport cu mediul, educarea copiilor în scopul protejării mediului, dar și organizarea de ateliere de grădinărit alături de elevii școlii noastre.

Printre activitățile noastre se numără:

• educație, instruire, formare;
  • monitorizare și cercetare;
  • cultivare legume, fructe in regim de permacultură;
  • managementul deșeurilor ;
  • adăposturi pentru viețuitoare ;
  • reciclare creativă

Acest proiect este adresat în primul rând elevilor școlii noastre, dar este deschis și comunității băimărene. Implicarea locuitorilor, dezvoltarea și continuarea proiectului vor fi asigurate prin organizarea de evenimente, lecții demonstrative, concursuri, vizite organizate, ateliere pentru realizarea de obiecte specifice grădinaritului din materiale reciclabile, activități de informare pentru cei care doresc să se inițieze in permacultură/agricultură sustenabilă, prin punerea la dispoziție a ghidului grădinii-laborator.

Crestem Gradinescu

Programul The Leader in Me

Suntem o școală LEADER IN ME din anul 2018 în colaborare cu Transylvania College din Cluj-Napoca. Acest proiect de leadership este implementat atât in modul de lucru al profesorilor, cât și al elevilor, toți fiind instruiți in The 7 Habits of Highly Effective People, un program foarte eficient de schimbare a paradigmelor gândirii și aplicat in educația elevilor de zi cu zi .

Implementarea acestui program educaţional, sprijină o nouă generaţie de copii care vor fi formaţi în spiritul competențelor secolului  XXI, oferindu-le oportunitatea de a deveni liderii de mâine, cetăţeni pregătiţi pentru a face faţă cerinţelor acestei lumi, în plin proces de globalizare. Peste ani, tinerii pe care îi formăm azi ne vor reprezenta în lumea întreagă!

Sunt 5 mari paradigme care însoțesc actul educativ zi de zi :

• Oricare dintre noi poate fi un leader.
  • Toți avem un potențial de dezvoltare neexplorat.
  • Schimbarea începe cu mine.
  • Profesorii susțin elevii să-și găsească singuri modalitatea cea mai eficientă de învățare.
  • Educația dezvoltă persoana în toată plenitudinea ei.
Leader in Me - Cele 7 deprinderi ale persoanelor de succes

Tabere de Limba Engleză

Școala noastră organizează anual programe de studiu intensiv al limbii engleze în centre educaționale din alte țări. Scopul acestor tabere este acela de a îmbina plăcutul cu utilul. Prin aceste tabere de studiere a limbii engleze intensiv, elevii își exersează limba și cunoștințele, se stimulează capacitatea de adaptare rapidă a elevilor la un mediu nou, se dezvoltă simțul orientării, responsabilității, și elevii pot socializa cu elevii din țara gazdă. Până acum au fost organizate tabere în Ungaria, Franța, Malta, Cipru, Anglia.

Image

Programul Impact

Image

IMPACT  este un program educațional dedicat atât copiilor, cât și părinților, prin care ne dorim să deschidem o nouă cale de comunicare între părinții și copiii școlii noastre.

Pentru a ne dezvolta într-un mod sănătos, la nivel intelectual și emoțional, avem nevoie de modele sănătoase. De oameni care să ne inspire, să ne susțină, să ne motiveze. Ca, mai apoi, noi înșine să devenim o inspirație pentru cei din jur.

Cine sunt modelele noastre? Cine ne Inspiră ? De unde ne luăm Motivația de zi cu zi? Avem Puterea de a fi noi înșine în orice situație? Acționăm sau așteptăm să ni se întâmple lucrurile? Cât de bine reușim să ne Conectăm cu cei din jur? Vrei și tu să fii parte din Transformarea lumii?